۞ امام علی (ع) :
هر که خیر جوید سرگردان نشود، و کسی که مشورت نماید پشیمان نگردد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
بورس ایران به جای آسمان رژیم صهیونستی کلیر شد

بورس ایران به جای آسمان رژیم صهیونستی کلیر شد

سرمایه مردم همچنان در حال نابودی چه کسی فکر موشک است

به گزارش  ساورز نیوز به نقل از:اکونگار، به نقل از جماران، شنبه سیاه بازار سرمایه در حالی رقم خورد که ۱۷۰۰ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار و ۹۹۴ میلیارد تومان پول حقیقی از صندوق‌های درآمد ثابت خارج شد. فعالان بازار سرمایه و کارشناسان، در این رابطه به بیان دیدگاه های خود در شبکه های اجتماعی پرداختند و با انتقاد از عملکرد مسئولان سازمان بورس، تاکید کردند که آقا مسئولان حقیقتا به دنبال حمایت از بازار سرمایه هستند و آنچه رخ می دهد ناشی از بی تدبیری است یا تعمدی ریزش در این بازار را دنبال می کنند!؟ در ادامه نگاهی به بخشهایی از دیدگاه های مردمی پرداخته شده است که در ادامه می آید:

سرمایه های مردم همچنان در آتش بورس می‌سوزد

«عبدالرضا داوری» ، فعال سیاسی اصولگرا نیز در حساب شخصی خود در توئیتر آورده است: آقای رئیس جمهور! شما سال ۱۴۰۰ با وعده حل مشکل بورس در هفته اول ریاست جمهوریتان، قول دادید نگرانی‌ مردم را رفع می کنید. اینک ۱۵۰ هفته از ریاست جمهوری شما گذشته ولی سرمایه های مردم همچنان در آتش بورس می‌سوزد. شما سال آینده از همین مردم زیان دیده دوباره رای نمی خواهید؟ از ما گفتن بود!

او با هشتگ «عزا» ادامه داده است که سرمایه های مردم در بورس، با سیاست‌های پولی و مالی دولت رییسی و در بستر اخبار تنش نظامی ایران و اسرائیل، دود می‌شود و به هوا می رود. امروز با فرار ۱۷۰۰ میلیارد تومان دیگر از بورس تهران، ۹۹ درصد بازار صف فروش شد تا با منفی شدن ۹۳% از نمادها، شاخص بورس تا ۴۲۰۰۰ واحد سقوط کند.

باج دادن به دارندگان ارز و خام فروشان، حمایت از بورس نیست

رضا غلامی، «کارشناس ارشد اقتصاد از دانشگاه شهیدبهشتی» در صفحه شخصی خود در توئیتر به اظهارات وزیر اقتصاد اشاره کرده و نوشته است: تا شاخص بورس به سمت اصلاح می‌رود، وزیر اقتصاد دولت سیزدهم با خبر خوشی در مورد نحوه پیمان سپاری ارزی از راه می‌رسد. باج دادن به دارندگان ارز و خام فروشان و افزایش میانگین مؤثر نرخ ارز با هدف افزایش سود شرکت‌ها و تحریک شاخص، سیاست درست و پایداری برای حمایت از بورس نیست.

این تالار وحشت حاصل تحلیل های کوچه بازاری خیلی هاست

«عبدالله رحیم لو» ، دکتری اقتصاد بین الملل با تاکید بر اینکه اقتصاد و سرمایه گذاری به آرامش و ثبات نیاز دارد.، نوشته است: این تالار وحشت حاصل تحلیل های کوچه بازاری خیلی هاست. جنگ را به مردان جنگ و سیاست را به صاحبان اش بسپاریم. بازار سرمایه و سرمایه گذاری امنیت و آرامش زی هستند.

مدیریت سازمان باید حداقل دامنه را کم می‌کرد و حجم مبنا را موقت بالا می برد

در این رابطه امین بیگانی، کارشناس بازار سرمایه نوشت : این شرایط فورس ماژور که تو همه قراردادها هست و تو قوانین بورس هم اومده پس کجا باید استفاده بشه؟!! مگه شامل سیل ، زلزله و جنگ نمیشه ؟! از بالا تا پایین مسوولان گفتن که زدن کنسولگری یعنی زدن خاک ایران، خوب این خودش یعنی اعلام رسمی جنگ!  سر قضیه شهید سلیمانی مدیریت سازمان سریع جلسه تشکیل داد و دامنه را کرد دو درصد و بعدش هم سریع دو درصد ها جبران شد! این مدیریت فشل سازمان امروز صبح باید حداقل دامنه را کم می‌کرد و حجم مبنا را موقت بالا میبرد تا سرمایه ملت به فنا نره …(حداقل کار همین بود اگر نمیخواستن بازار را تعطیل کنند) به همین شرایط میگن فورس ماژور عاقایون …

ارزش بورس تهران یک، دهم امارات و یک، سی ام عربستان!

مهدی رباطی، دیگر فعال بازار سرمایه نیز در یادداشتی کوتاه آورده است: حدود بیست و اندی سال است که کشور در وضعیتی شبیه امروز است ، شرایط بلاتکلیفی ، شرایط فرسایشی که منابع کشور و کارآفرینان و فعالین اقتصادی و سرمایه های انسانی کشور در عوض اینکه صرف برنامه ریزی برای توسعه اقتصادی و رشد کشور شود ، صرف این می شود که وضعیت فلان تحریم چه شد ، وضعیت فلان توافق چه شد ، جنگ می شود یا نمی شود و … فارغ از اینکه همین شرایط از نظر فردی برای تعدادی افراد سودجو و دارای رانت و یا تیزهوش اقتصادی فرصتهای میلیونرشدن دلاری خلق کرد، اما برای کلیت کشور نتیجه ای جز اضمحلال و استهلاک نداشت… معتقدم در بلند مدت هزینه هر شرایطی برای ایران کمتر از فرسایش تدریجی است ، چون در این شرایط بلاتکلیفی هیچ رونق تولید و هیچ سرمایه گذاری در کشور انجام نخواهد شد و بخش مهمی از سرمایه های اقتصادی و انسانی کشور از ایران خارج می شوند… در سال ۲۰۲۴ ارزش بورس تهران یک دهم امارات و یک سی ام عربستان شده است ، کشوری که از لحاظ پتانسیلهای رشد با این دو کشور به هیچ عنوان قابل قیاس نیست.

رشد ۳۹ درصدی بورس اسرائیل در شش ماه گذشته!

کانال اسمارت بورس نیز با اشاره به وضعیت امروز در بازار سرمایه نوشت: اسراییل شش ماهه درگیر جنگ مستقیم در غزه هست  ولی بورسش طی شش ماه گذشته ۳۹ درصد رشد کرده است!!

نوسانات جدی پارامترهای اقتصادی آن هم در اولین شنبه‌ جدی سال چه خواهد شد؟!

علی قلهکی، روزنامه نگار نیز در این باره در حساب توئیتر خود آورده است: اقدام نظامی هم‌سطح علیه رژیم تا امروز (۱۲ روز پس از حمله به کنسولگری ایران) پشتیبانی افکار عمومی کشور را تا حد زیادی دارد؛ ولی با این نوسانات جدی پارامترهای اقتصادی (بورس، طلا، دلار و …) آن هم در اولین شنبه‌ جدی سال چه خواهد شد؟!

رضا جعفری، دیگر فعال بازار بورس نوشت : به ما حمله میشه، بورس می ریزه، می خواهیم انتقام بگیریم که اقتدار موشکهایمان را به رخ بکشیم، بازم که بورس می ریزه ، کسی برای این سوال جواب داره؟

انتقام سخت از سرمایه‌گذاران!؟

به گزارش جماران، حساب توئیتری «خبرچه» نیز در این باره نوشته است: انتقام سخت از سرمایه‌گذاران!؟ بورس فرو ریخت! شاید موشک موشک کردن کام دلواپسان را شیرین کنه، اما اقتصاد ایران را تلخ تر از زهر کرده‌اید!

بورس هم از پول «کلیر» شد

«پیام الیاس کردی» نیز با اشاره به اینکه بورس هم از پول کلیر شد، اضافه کرده است: فقط ۶ روز کافی بود که ۴ میلیارد دلار معادل ۲۶۰ هزار میلیارد تومان از ارزش دلاری بورس کم بشه ! امروز ارزش دلاری بورس رسیده به ۱۴۴ میلیارد دلار البته با دلار تلگرامی و غیر رسمی.

«سامان صحرایی» نوشته است: کاش به اندازه یک دهم حمایتی که از آقای صدیقی کردند حواس‌شان به بورس بود و از تولید کشور حمایت می‌شد. مردم سرمایه‌گذار تولید که هیچ، حداقل شرمنده نام‌گذاری سال نمی‌شدند.

«کوروش طاهری» به برگزاری جلسه ای با فعالان حقوقی بازار اشاره کرد و آورده است: اینکه قرار شده فردا جلسه‌ای با حقوقی‌های بازار جهت حمایت از بورس برگزار شود و احتمالا دامنه نوسان کاهش یابد بیش از هر خبر حمله و جنگی بر بازار سرمایه اثر منفی داشت.

چرا بازار را متوقف نکردید؟

«علی حاتمی » نیز در حساب توئیتری خود نوشت : قابل توجه آقای خاندوزی و عشقی: اگر بازار سرمایه تحت تاثیر شرایط جنگی، امروز ۵۴ چهار هزار واحد ریزش کرده که چرا بازار را متوقف نکردید؟ اگر هم شرایط جنگی تاثیری روی بازار ندارد که به چه دلیل بازار منفی شده ؟؟ نمی توانید مدیریت کنید استعفاء بدهید. پول مردم محل کسب تجربه و ناشی گری شما نیست.

 بازاری که این مدلی میفروشه، ترسیده

«رضا نازی»، یکی دیگر از فعالان در فضای مجازی با اشاره به ریزش قابل توجه بازار سرمایه، آورده است:  دولت که یه جا چیزی بخواد بفروشه…… میبره بالای دلارهای تلگرامی….نمونشم تو مسکوکات و طلا و اینها مشخصه. بازارهای کالایی هم که میری اونجا هم دلارش با بالای ۶۵ و هفتاد نرخ خورده . دمتون گرم که  تو بورس با دلار ۳۰…۳۵ تومن داراییهاتون رو به آتش می کشید. (این پست فارغ از سطح ریسک سیستماتیک هست).  بازاری که این مدلی میفروشه، ترسیده، نمیشه کتمان کرد، قرارم همیشه این بوده واقعیتهارو بگم…. . ، بنظرم بدون توجه به هر آئین نامه و قانونی…. ، شورای عالی بورس …سازمان.. شرکت، اصلا اسمشو هرچی شما دوس دارین، بزارین ، باید بیاد توضیح بده این اوضاع رو و یا حتی چند روز به طور کامل بازار رو ببنده،  من همیشه با بستن بازار مخالفم ، ولی این دفعه شرایط متفاوت هست

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

پانزده + پنج =