۞ امام علی (ع) :
هر که خیر جوید سرگردان نشود، و کسی که مشورت نماید پشیمان نگردد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 12245
  • 04 ژانویه 2024 - 12:00
  • 83 بازدید
  • ارسال توسط :

رییس ستاد انتخابات کشور:

شورای نگهبان تا آخر وقت امروز(پنج‌شنبه) لیست نهایی تایید صلاحیت‌ها را اعلام می‌کند

محمدتقی شاهچراغی با اعلام اینکه شورای نگهبان حداکثر تا آخر وقت پنج‌شنبه هفته جاری لیست نهایی تایید صلاحیت‌های داوطلبان انتخابات مجلس را اعلام می‌کند، گفت: این نوید را می‌دهم که شرایط برای یک مشارکت حداکثری فراهم است.

به گزارش ساورزنیوز به نقل از  ایسنا، محمدتقی شاهچراغی با حضور در برنامه «صف اول» شبکه خبر به تشریح برنامه‌های  ستاد انتخابات کشور برای  برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان پرداخت و گفت: هیئت نظارت باید نهایتاً تا پنج‌شنبه اسامی داوطلبان را به وزارت کشور اعلام کند و ما هم به فرمانداری‌ها اعلام می‌کنیم و به همه داوطلبان به صورت متمرکز پیامک می‌دهیم.

معترضان به نتایج صلاحیت‌ها دو روز فرصت اعتراض دارند

وی ادامه داد: علاوه بر آن فرمانداری‌ها در حوزه‌های انتخابیه به صورت مستقل نتیجه صلاحیت‌های‌شان را اعلام می‌کنند. اگر داوطلبانی عدم احراز یا عدم تأیید صلاحیت شده باشد دو روز فرصت دارد تا اعتراض‌شان را به شورای نگهبان اعلام کنند و شورای نگهبان هم برابر قانون  فرصت دارد به اعتراضات رسیدگی کند و نتایج را به داوطلبان اعلام کند.

شاهچراغی با اشاره به مکانیزم پیش ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات، گفت: هم پیش ثبت‌نام و هم ثبت‌نام‌ها  به صورت الکترونیکی انجام شد. برای اخذ رأی از مردم نیز در  شعب اخذ رای دستگاه‌های احراز هویت پیش‌بینی کرده‌ایم که البته آماده کردن این دستگاه‌ها چند ماه زمان برد و اکنون دستگاه‌های احراز هویت به استان‌ها فرستاده شده است.

آماده‌سازی ۶۵ هزار شعبه ثابت اخذ رای در کشور

رییس ستاد انتخابات کشور از آماده‌سازی ۶۵ هزار شعبه ثابت اخذ رای در سراسر سخن گفت و افزود: این تعداد شعبه به صورت ثابت پیش‌بینی شده است حتی اعلام کردیم که اگر در پادگان‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز صنعتی، پتروشیمی‌ها و پالایشگاه و همه مجموعه‌هایی که تمرکز جمعیت در آنها وجود دارد، اعلام کردیم که اگر نیاز به شعب ثابت اخذ رای وجود دارد به ما اعلام کنند.

وی ادامه داد: ۱۲۱۸ هیات اجرایی اصلی و فرعی موظفند شعب اخذ رای و مسائل آنها را بررسی و به ستاد انتخابات استان و شهرستان‌ها گزارش دهند و آنها نیز گزارش خود را به ستاد انتخابات کشور اعلام کنند بعد از آن برای هر شعبه نماینده ویژه فرماندار، یک بازرس توسط شورای نگهبان و یک بازرس توسط هیأت‌های نظارت وزارت کشور تعیین می‌شود. نیروهای مسلح نیز با مسئولیت فراجا امنیت شعب را بر عهده می‌گیرند. تا این لحظه کار در ۵۸ هزار شعبه انجام شده و بقیه نیز به مرور انجام می‌شود.

چاپ ۷۱ میلیون تعرفه انتخاباتی

شاهچراغی از چاپ ۷۱ میلیون تعرفه انتخاباتی با بارکدهای امنیتی خبر داد و گفت: برای رعایت سلامت انتخابات تا این لحظه این تعداد تعرفه انتخاباتی چاپ و در مراکز مربوطه نگهداری می‌شود.

رییس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان کرد: دستگاه‌های احراز هویت با اولویت استان‌های سردسیر و مرزی آغاز شده و به تدریج در استان‌های مرکزی‌تر توزیع می‌شود. صندوق‌های جمع‌آوری آراء هم کدگذاری شده است. نرم‌افزار ثبت احوال نیز در دستگاه‌های احراز هویت بارگذاری شده است. تمام شرایطی که به لحاظ فنی باید اقدام شود، انجام گرفته است. ما الان در حدی از آمادگی قرار داریم که اگر اعلام شود طی ۴۸  ساعت آینده انتخابات برگزار شود، ما شرایط برگزاری را داریم.

شرایط برای مشارکت حداکثری فراهم است

وی در پاسخ به این پرسش که از فضای تأیید صلاحیت‌ها چه خبر؟ آیا در تأیید صلاحیت‌ها به تنوع جریان‌های سیاسی توجه شد یا خیر، پاسخ داد: هیأت‌های اجرایی در همان مرحله اول بررسی صلاحیت‌ها برابر قانون به این وظیفه عمل کردند چون قانون برای شرایط عدم احراز را برای هیات‌های اجرایی مشخص  کرده است. با دوستان خانه احزاب چند جلسه برگزاری کردیم که این جلسات محدود به موضوع انتخابات هم نبود. ان‌شاءالله شورای نگهبان برابر وظیفه ذاتی خود به قانون و مخصوصاً به توصیه‌های حضرت آقا نسبت به چهار راهبردی که فرمودند عمل خواهد کرد و حداکثر تا آخر وقت پنج‌شنبه هفته جاری لیست نهایی تایید صلاحیت‌ها را اعلام می‌کند. این نوید را می‌دهم که شرایط برای یک مشارکت حداکثری فراهم است.

سهم ۱۵ درصد داوطلبان زن در انتخابات مجلس

شاهچراغی در پاسخ به این پرسش که حضور بانوان در این دوره از ثبت‌نام‌ها چه طور است، پاسخ داد: در انتخابات سال ۱۳۹۸  دوازده درصد ثبت‌نام کنندگان خانم بودند که این عدد در انتخابات اسفند ماه سالجاری به ۱۵ درصد افزایش یافته است. نکته مهم‌تر این است که بخش عمده‌ای از این خانم‌ها خانم‌های جوان هستند یعنی جوان‌ها پا به عرصه گذاشتند.

رییس ستاد انتخابات کشور از رفع نقایص قانون جدید انتخابات سخن گفت و افزود: قانون جدید انتخابات نواقص قانون قبل را در بررسی صلاحیت‌ها برطرف کرد. افزایش فرصت رسیدگی به صلاحیت‌های داوطلبان نمایندگی مجلس مانع از تضییع حق  داوطلبان شد و ان‌شاءالله شاهد شکل‌گیری مجلسی خوب، سالم و قوی خواهیم بود.

شنیده ها حکایت از آن دارد که شورای نگهبان براساس مستندات و وظایف قانونی خود برخی از کاندیدای انتخابات مجلس در استان کهگیلویه و بویر احمد را رد صلاحیت نمود .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

دوازده − پنج =