۞ امام علی (ع) :
هر که خیر جوید سرگردان نشود، و کسی که مشورت نماید پشیمان نگردد.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 10330
  • 12 اکتبر 2023 - 20:01
  • 221 بازدید
  • ارسال توسط :
خطر انقراض صنعت زنبورداری در ایران
یاداشت ازجلال محمدی کارشناس جهادکشاورزی چرام؛

خطر انقراض صنعت زنبورداری در ایران

چند سالی است که از تعداد زنبورداران کاسته می شود و تغییر شغل می دهند. چندین عامل وجود دارد که به صورت خلاصه به این موضوعات اشاره می شود.

به گزارش ساورزنیوز؛مهندس جلال محمدی دم طسوج کارشناس جهاد کشاورزی شهرستان چرام اظهار نمود:چند سالی است که از تعداد زنبورداران کاسته می شود و تغییر شغل می دهند. چندین عامل وجود دارد که به صورت خلاصه به این موضوعات اشاره می شود.

کنه واروا یکی از خطرناکترین آفت های کندوی زنبور عسل است این کنه ضمن اینکه باعث ضعف کلنی و خسارت به شفیره ها می شود شرایط را برای بیماریهای ویروسی و باکتریایی مهیا می کند.داروهایی که در بازار برای کنترل کنه عرضه می شود اثرگذار نیستند و زنبوردار دار باید هزینه سنگینی برای درمان پرداخت کنند در نتیجه کلنی تلف می شود.

سوتغذیه عامل دیگری که باعث مرگ دسته جمعی کلنی های زنبور عسل می شود.

در فصل تابستان گل و گیاه کم می شود و همزمان کلنی در حال ذخیره سازی عسل می باشد که تخم ریزی کاهش می یابد .

پس از برداشت عسل جمعیت کندو کم می شود و دیگر زمانی برای احیا جمعیت وجود ندارد .بعضی از زنبورداران کلنی های خود را نزدیک مزارع برنج،ذرت و…کوچ می نمایند.

اما متاسفانه به خاطر سمپاشی های بد موقع و بی نظارت کشاورزان جمعیت باقیمانده تلف می شود و همزمان کوچ سبز قبا در این موقع سال می باشد و خسارت را دو چندان می کند.

افزایش قیمت نهاده ،کندو،دارو،موم و قیمت پایین عسل نسبت به هزینه ها (عدم تو‌جیه اقتصادی) و عدم خرید تضمینی و‌حمایت دولت از این قشر، شرایط را برای انقراض مهیا کرده است.

زمان نامناسب سرشماری زنبور عسل (۱۵مهر هر سال )و آمارهای اشتباه وزارت جهاد کشاورزی که بر اساس خود اظهاری زنبوردار می باشد .

از طرفی سرانه شکر حمایتی دولت به ازای هر کلنی در بهترین حالت ۲کیلوگرم می باشد .

زنبورداران و کارشناسان پهنه به خاطر سرانه شکر آماری بالاتر از آمار واقعی اعلام می نمایند. متاسفانه رقابت آماری کمی بین استانها و مدیریت های کشور وجود دارد .

به طوری که مدیریت استانها موفقیت خود را در آمارهای کمی غیر واقعی می سنجند.همچنین ملکه های بی نام و نشان از کشورهای مختلف در حال ورود به کشور است که با قیمت بالا به دست تولید کنندگان و مصرف کنندگان می رسند‌.

این اقدام توسط عده ای دلال و سوجود انجام می شود و با شایع کردن غیر کیفی بودن ملکه زنبور عسل ایران صنعت زنبورداری کشور را در معرض انقراض قرار می دهند و هیچ سازمانی با این قبیل افراد برخورد نمی کند و شاید یکی از عوامل عدم کنترل کنه و تلفات زنبورستان همین موارد باشد.

در نهایت مسئولین ،دلسوزان،نمایندگان مجلس، وزیران ،افرادی که هر روز جلسه امنیت غذایی و پدافند غیر عامل برگزار می کنید اگر این روند کنترل نشود در آینده ای نه چندان دور مثل قضایای گوشت قرمز که هرچه گفتم گوش شنوایی نبود صنعت زنبورداری ایران به تاریخ خواهد پیوست .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*

شانزده + 12 =